Diş İmplantı Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Diş implantı tedavisi kişisel bir tedavi olması nedeniyle, bu işlem sırasında gerçekleştirilecek adımlarda kişilere özgü gerçekleştirilir. Tabi ki yine de genel süreçlerin ve adımların varlığından bahsetmek de mümkün. Tedavinizi gerçekleştirecek olan Ankara diş hekimi ve ekibi ağız içi sağlığınızı detaylı bir şekilde inceler ve sizin için en doğru tedavi planını ortaya koymaya çalışır. Ayrıca diş hekiminizin implant seçeneğinin sizin için en iyi seçenek olduğuna da karar vermesi gerekir. Yani kısacası diş hekiminize ben ankara implant tedavisi yaptırmak istiyorum diye gitmeniz yeterli değil bu noktada hekiminizin de gerek ağız sağlığınız gerekse de genel sağlığınız açısından sizin implanta uygun olup olmadığınızı belirlemesi gerekiyor.

Tedavi Süreci

Hekiminizin implanta karar vermesinin ardından tedavi işlemine başlanır. Tedavide ilk adımda titanyum implant eksik diş içerisine yerleştirilir. Eğer birden fazla implantın yerleştirilmesi gerekiyorsa doktorunuzun bu işlemi bir plan içerisinde tek tek gerçekleştirecektir. Yerleştirilen ilk implantların başarılı olmaları ve ağzın ve diş etinin tedaviye olumlu cevap vermesi bu noktada etkilidir.

Titanyumdan yapılma implantın diş eti içerisine yerleştirilmesinin ardından, implantı çevreleyen bölgenin iyileşmesi ve implantı sarması beklenir. İmplantı saracak olan bu yapı çene kemiği yapısıdır. İmplantın yerleştirilmesinin ardından etraftaki kemik yapısı implantı sarmaya ve desteklemeye başlar. Bu süreç 6 ila 12 hafta arasında sürmektedir. Eğer bu süreç içerisinde implantı destekleyecek kadar çene kemiğinde kemik gelişimi gerçekleşmezse diş hekimi tarafından süreç başarısız olarak değerlendirilebilir. Bu gibi durumlarda diş hekiminiz farklı çözümler de deneyebilir. Fakat ankara implant tedavisinde başarının yüzde 95’ten dahi daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

İmplantın Kaynaması

İmplant çene kemiğine kaynadıktan sonra, implant ile diş tacını birleştirmek için ek bir parça implanta takılır. Bu parçanın temel tek amacı diş tacını desteklemektir. Ek parçanın eklenmesi işleminden sonra diş tacı ve diş taçlarının yapısının belirlenmesi gerekir. Bu noktada Ankara şehrindeki diş hekiminiz ağzınız içerisindeki diğer dişlerinizle uyumlu bir şekilde bu dişlerin üretimini ve şekillendirmesini yapar. Bu noktada kullanılacak diş veya dişler için porselen, reçine, metal, zirkonyum gibi diş taçları tercih etmek mümkündür. Seçtiğiniz diş tacı daha sonra implantın üzerine eklenen parça ile birleştirilir ve işlem tamamlanmış olur.

İmplantın ve diş tacının yerleştirme sürecinde, kullanılan dişin diğer dişlerle gerek kozmetik gerekse de yapısal olarak benzer olması gerekir. Bu noktada diş hekiminiz diğer dişlerinizi baz olarak yeni dişinizin de rengini belirler. Doğal dişlerinizin rengine yeni dişinizin kozmetik açıdan uyumlu olması önemli bir kriterdir.

Tedavi Süreci Ne Kadar Ağrıtır?

Diş implantı yaptıran kişiler süreç sırasında çok az miktarda ağrı rahatsızlık hissi yaşadıklarını belirtiyorlar. Hatta çoğu hastanın diş çekme süreçlerine göre diş implantı işleminin çok daha ağrısız bir işlem olduğunu belirttiğini de söyleyebiliriz. Ankara diş implantı tedavisi yapılırken, lokal anestezinin kullanılması da söz konusudur. Lokal anestezi sayesinde implant tedavisi yaptıran kişilerin ağrı veya dişlerde – ağız içerisine rahatsızlık hissetmesi sorunu da azalmaktadır.

Tedavinin yapılmasının ardındansa ağız içerisinde oluşacak ağrıların, ağrı kesicilerle giderilmesi söz konusudur. Diş hekiminiz sizin için uygun olan ağrı kesicileri önerecektir.

Diş İmplantlarının Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Diş implantlarının bakımı tümüyle diğer dişlerinizin bakımın ile aynı şekilde yapılmalıdır. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması, düzenli olarak dişler arasında kalan artıkların diş ipleri ile temizlenmesi, gargara benzeri sıvıların diş bakımında kullanılması gerekir. Bu şekilde dişlerin bakımın yapılmasıyla diş implantlarının bir ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *