Alışveriş Tutkunuzdan Kurtulun

Alışveriş deneyimini en üst düzeyde yaşamak sizin mutluluk kaynağınızsa ve para harcamak sizi kısa süreliğine rahatlatıyorsa, durup bir düşünmenizin vakti gelmiş demektir. Psikolojik sorunlardan biri haline gelen ve insanları maddi olarak zarara uğratan Oniomania alışveriş hastalığı olarak biliniyor ve tedavisi için psikolojik destek şart gibi görünüyorsa psikolog-izmir.com uzman ekibiyle size destek vermeye hazırdır. Aileniz ya da arkadaşlarınızda benzer sorunlar varsa, oniomania söz  konusu olabilir.

Her insan alışveriş yapmaktan keyif alabilir. Ama alışveriş hastalığı bu durumdan farklıdır. Çünkü kişi kendini mutlu etmek için alışverişe yönelir ve gereksiz birçok ürün satın alır. Bu da ciddi masraflara neden olur. Alışveriş yapmak beyindeki mutluluk hormonunun artmasını sağlar. Alışveriş bağımlısı, birkaç saatliğine de olsa kişinin yalnızlık hissinin giderilmesini sağlar.

Sadece Kadınlarda Görülmüyor

Alışveriş ve kadın kelimeleri genelde yan yana düşünülse de bu durum sadece kadınlara özgü bir hastalık değil. Metroseksüel erkeklerin de alışveriş tutkunu olduğu gerçeği bilinmelidir. Yani bu hastalığın cinsiyeti ve yaşı yoktur.

Evli kadınların bazıları, bu durumu kocalarından intikam almak için tercih eder. Onların parasını harcayarak cezalandırmaya çalışırlar. Bazı durumlarda ise durum ciddi boyutlara ulaşır. Yurt dışından alışveriş yapmak, aldıkça daha fazla almaya eğilim göstermek gibi farklı konular gündeme gelebilir. Bu kişiler hayatlarında olan boşluğu alışveriş yaparak doldurur.

İhtiyaçtan fazlasını almak, alışveriş bağımlarını tanımlayabilir. Eğer bağımlıysanız tedavi olmanız gerektiğini kabullenmeniz gerekir.

Kompulsif Durumun Tedavi Edilmesi Şart

Bazı kişilerin kendini yemeye ya da madde kullanımına vermesi gibi alışveriş bağımlıları da kendilerini alışverişe verirler. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey, en kısa sürede destek almaktır. Genelde adet öncesi dönemde çok fazla görülen bu bozukluk, aslında bir dürtü kontrol bozukluğudur. Diğer dürtü kontrol bozuklukları:

  • Piromani (haz almak için yangın çıkarma),
  • Kleptomani (çalmaktan haz alma),
  • Trikotillomani (saç yolma).

Bu dürtü kontrol bozukluklarından farksız olan oniomania, erkeklerin hırdavat, araba gibi pahalı ürünler satın almasıyla sonuçlanabilir. Bazen kendi için bazen de diğerleri için alışveriş yapan kişi, bu şekilde geçici bir tatmin duyar ama boşluğunu gideremez.

İzmir Oniomania Tedavisi

Oniomania tedavisinde genelde kişinin duygusal boşluğunun belirlenmesi ve bunun yerine daha yararlı bir alışkanlık koyularak aşama aşaması azalması hedeflenir. Tedavi için gereken başlangıcı kişinin kendisi yapar. Doğru bir karar veren ve bu bağımlılığını kabul eden kişilerin kurtulmaları çok daha kolaydır. Grup terapileri ve diğer terapiler bu hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. İnsanların günlük yaşamındaki sıkıntılarının giderilmesini sağlayan farklı etkinlikler vardır. Bunların yapılması, boş zamanın en iyi biçimde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu yüzden kişinin kendini tanıması ve ihtiyaçlarını ne şekilde karşılayabileceğini öğrenmesi son derece önemli bir başlangıç olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *